A musical trtnete
Musical comedy, musical play - gyakran hasznlt fogalom, de mit is jelent s honnan ered valjban a musical, a huszadik szzad meghatroz sznpadi zens mfaja? Nos, a musical Amerikban, egsz pontosan New Yorkban, a Broadway sznhzaiban szletett, s egyes szerzk egszen az 1700-as vekig vezetik vissza a kezdett. Modern, mai sznhzi jelensg, amely a kiss fellegekben jr operettekkel ellenttben a mindennapi letnkhz, gondjainkhoz, szenvedlyeinkhez ktdik. Szerzi szmztk az olcs szentimentalizmust, az operettklisket s az operettek nyakatekert logikit, helykre a valdi irodalom logikjt lltottk.
A musical jellemzje a modern dallamvezets, a modern ritmusok s a nagy zenekarok hasznlata. Felhasznlja a szzad zenei termsnek harmniit, zenekari s voklis effektusait - s mindazokat a hangszereket is, amelyek az elmlt szz vben kerltek be a zenekari rokba. Szletsi helye s els szerzi folytn sokat mertett a dzsesszbl. Az ttrk kzl elsknt taln Irving Berlin nevt rdemes megemlteni, aki az els vilghbor idejn rta Yip-Yip Yaphank cm zens komdijt. Vele egyidben dolgozott Jerome Kern, aki hallhatatlann lett Mississippi-dalval, Showboat (Showhaj) cm musicaljbl pedig film is kszlt. (Ez a ksbbiekben ltalnoss vlik: minden sikermusical a filmvsznon „vgzi”, nmelyik tbb zben is.) Cole Porter ugyancsak az ttrk kz tartozott, az legismertebb mve taln a Cskolj meg, Katm!
A musical trtnetben fordulpontot jelentett az Oklahoma, amelyet 1943-ban mutattak be a Broadway-n s tbb mint ktezerszer jtszottk egyfolytban. Szerzi Oscar Hammerstein II s Richard Rodgers voltak, cselekmnye pedig fltkenysgi drma, tmegverekeds volt, ami mr elgg eltvolodott a klasszikus operettek vilgtl. Sikerre jellemz, hogy a Broadway utn egy New York-i trsulat 71 vrosban jtszotta, egy msik trsulat pedig 251 vrosban adta el. Rodgers nevhez fzdik a msodik vilgsiker, a Krhinta is, amelynek tmjt Molnr Ferenc Liliom cm drmjbl mertette s a Muzsika hangja is.
Az els szerzk kztt kell megemlteni Georges Gershwin, a szimfonikus jazz megteremtjnek nevt is, aki alkot plyja utols szakaszban lesen politizl zens komdikat rt. Ugyancsak az elsk kztt emltend a zsenilis nmet Kurt Weil is, aki a Broadway-n is megfordult (nlunk a Koldusopera a legismertebb mve). ket megszmllhatatlan mennyisg sikeres szerz kvette, kztk olyanok, mint pldul Leonard Bernstein, aki a West Side Storyval vlt halhatatlann vagy Frederick Loewe, aki a My Fair Ladyvel tette le nvjegyt. John Kander s Fred Ebb neve megkerlhetetlen, ha musicalekrl van sz: Kabar cm musicaljk megdbbent jszersgvel keltett feltnst, s nyolc Tony-djat nyert. A darabbl 1972-ben Bob Fosse forgatott filmet Liza Minellivel, ami mg a sznpadi vltozatnl is nagyobb siker volt, s kilenc Oscart gyjtttek be rte az alkotk. A szerzpros legismertebb slgere a „New York, New York”, ami ma mr jazzstandardnak szmt (eredetileg Martin Scorsese azonos cm filmjhez rtk). A Kabar mellett a Chicago a legismertebb s legtbbet jtszott darabjuk, amelyet 1975-ben mutattak be a Broadway-n Bob Fosse koreogrfijval s rendezsvel.
A Broadway mellett a londoni West End a musicalvilg msik kzpontja. Noel Coward s Ivor Novello szmtalan sikeres darabot rt, de Londonra igazbl Andrew Lloyd Webber kapcsn figyelt fel a vilg, aki szinte ontotta s ontja magbl a musicaleket, rockoperkat: a kztudatba a Jzus Krisztus Szupersztr cm darabjval robbant be, br mr korbban is nagy sikerrel jtszottk a Jzsef s a sznes, szlesvszn lomkabt cm musicaljt. Napjainkban taln Az Operahz fantomja a legnpszerbb darabja, br a Macskk s az Evita sem vesztett npszersgbl.
|